Objawy oraz skutki niedoboru witaminy D w organizmie.

Objawy oraz skutki niedoboru witaminy D w organizmie.

Objawy oraz skutki niedoboru witaminy D w organizmie.Witamina D jest niezbędna w naszym organizmie po to, aby nasze zęby były zdrowe a kości mocne. Oprócz tego witamina ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia, a także, aby zminimalizować w przyszłości rozwój raka. Warto wiedzieć, iż zarówno nadmiar, jak i niedobór tej witaminy ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Witamina D pełni w ludzkim organizmie bardzo wiele istotnych funkcji. Aby mogła je pełnić w prawidłowy sposób, nie może zostać przedawkowana, gdyż jej nadmiar może nam bardzo zaszkodzić. Do przedawkowania witaminy D dochodzi najczęściej w przypadku jej suplementacji, natomiast jej niedobór wynika z niewystarczającej ekspozycji słonecznej. Aby w naszym organizmie wytworzył się odpowiednia ilość witaminy D, wystarczy jedynie 20-minutowy spacer na słońcu każdego dnia.

Jakie są objawy nadmiaru witaminy D w organizmie?

Nadmiar tej witaminy objawia się najczęściej utratą apetytu, zwiększeniem uczucia pragnienia, wymiotami, biegunką, bólem głowy i oczu, ogólnym osłabieniem organizmu, poceniem się oraz wzmożonym oddawaniem moczu.

Przedawkowanie witaminy D jest niebezpieczne z tego względu, iż dochodzi wtedy do gromadzenia się wapnia w tkankach, co może prowadzić do zaburzeń pracy serca oraz ośrodkowego układu nerwowego. Oprócz tego zwiększa się ryzyko pojawienia się kamicy zarówno pęcherzyka żółciowego, jak i nerkowego.

Jakie są objawy niedoboru witaminy D w organizmie?

Niedobór witaminy D w organizmie objawia się głównie bólami kostno-mięśniowymi, chorobami przyzębia, bezsennością, biegunką, zaburzeniami widzenia, utratą apetytu, a także pieczeniem w jamie ustnej oraz gardle.

Niedostateczna ilość witaminy D w organizmie przyczynia się niestety do rozwoju krzywicy u malutkich dzieci oraz osteoporozy u dorosłych. Oprócz tego osłabieniu ulegają mięśnie, co może doprowadzić do problemów z poruszaniem się, a także występowaniem nieprzyjemnych skurczów. Niedobór tej witaminy sprzyja również ryzyku pojawienia się otyłości, a także chorób układu krążenia.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>