Niewydolność serca: przyczyny, objawy, leczenie

Niewydolność serca jest wyjątkowo silnym i do tego jak by nie było poważnym zespołem chorobowym. U chorych obserwowane są różnorodne objawy w zależności jeszcze od tego której komory sercowej niewydolność może dotyczyć. Bardzo możliwe jest także iż niewydolność sercowa może dotyczyć obu komór sercowych.Podstawowe objawy chorobowe to duszności oraz osłabienie organizmu. U osób z niewydolnością mięśnia sercowego o wiele szybciej dochodzi do męczenia się nawet przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Do bardziej charakterystycznych objawów zaliczymy jeszcze drętwienie kończyn lub też ich obrzęk, lub oba te objawy występujące jednocześnie. W przypadku niewydolności serca występują także silne problemy z oddychaniem, ale mogą pojawić się i mniej typowe dla chorób sercowych objawy w postaci tak zwanego uczucia rozpierania dotyczącego prawego podbrzusza, czy też częstomocz pojawiający się w nocy.

Chorzy mogą także dosyć szybko, bez wyraźnej przyczyny tracić na wadze. Jest to tak naprawdę efekt wzmożonego wysiłku mięśnia sercowego, czy też czasowych przyśpieszeń akcji serca. Choroba ma kilka przyczyn, które można scharakteryzować. Jedną z nich może być nadmierna ilość cholesterolu, ale także inne, przebyte już choroby serca, takie jak na przykład miażdżyca. Do takich chorób zaliczyć możemy oczywiście także innego rodzaju dolegliwości. Chorobie sprzyja mało aktywny tryb życia oraz niezdrowa dieta, co jest wspólnym mianownikiem przy wielu różnorodnych chorobach sercowych. Tutaj mamy nie jako do czynienia z całym zespołem chorobowym toteż leczenie także może być utrudnione.

Chorzy leczeniu są z wykorzystaniem pewnych środków farmakologicznych, oraz stosowanej diety, czy też stopniowemu podejmowaniu aktywności fizycznej. Choroby tej nie wolno bagatelizować bowiem to właśnie niewydolność serca jest jedną z częstych przyczyn zgonów osób chorych na serce właśnie. Wyleczenie w dużej mierze uzależnione jest od tego czy chory stosuje się do zaleceń lekarza. Rzadziej choroba całkowicie powodowana jest inną dolegliwością, u takich pacjentów wyleczenie z innej, powodującej takie dolegliwości choroby przyczynia się do szybkiego ustąpienia także i samej niewydolności serca.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>