Kontrowersje wokół diety białkowej

Kontrowersje wokół diety białkowej

Kontrowersje wokół diety białkowejJakiś czas temu bardzo głośno zrobiło się na całym świecie o diecie białkowej. Jest to dieta zaprojektowana przez francuskiego lekarza medycyny Pierre’a Dukana, która pozwala w bardzo szybki sposób tracić kilogramy. Dietę tę zaczęto masowo stosować i jej efekty faktycznie okazały się spektakularne. Z czasem dowiedziono jednak, że dieta ta jest niezwykle niebezpieczna dla naszego organizmu. Sam twórca diety wielokrotnie był już karany przez sąd.

Dieta białkowa opiera się przede wszystkim na tym, że w trakcie jej trwania je się w większości produkty wysokobiałkowe. Przez tydzień spożywa się wyłącznie takie produkty, jak jaja, mięso, ryby i produkty mleczne. W następnym tygodniu można do nich włączyć niewielkie ilości warzyw. Następnie, znowu nadchodzi pora na samo białko. Z diety został praktycznie w całości wyeliminowany tłuszcz oraz węglowodany. Okazuje się, że można w ten sposób schudnąć nawet kilka kilogramów w ciągu tygodnia. Efekty pojawiają się niezwykle szybko.

Zakwaszenie organizmu

Osoby, które stosują taką dietę narażają się jednak na wielkie niebezpieczeństwo. Polega ono na zakwaszeniu i przebiałkowieniu organizmu. Cierpi na tym nasza wątroba, cierpią bardzo nerki, a także kości i stawy. Wiele osób narzeka na to, że bardzo bolą je kolana i inne kości. W skrajnych przypadkach pacjenci zmuszeni byli nawet do poddania się dializom. Lekarze przestrzegają bardzo przed dietą białkową i nie zalecają jej w żadnym wypadku.

Konsekwencje zdrowotne

Wiele osób jednak, wbrew zaleceniom lekarzy decyduje się na podjęcie takiej diety, ponieważ zależy im na szybkich efektach przed latem. Trzeba jednak zwrócić uwagę również na to, że po zaprzestaniu stosowania tej diety, organizm bardzo szybko wraca do normalnej wagi. Często pojawia się również efekt jo-jo, a więc waga powiększa się w stosunku do tej sprzed diety. Warto skonsultować się więc z dietetykiem i zaplanować dla siebie lepszą dietę odchudzającą. Profesjonalny dietetyk powinien ułożyć jadłospis dostosowany do preferencji swojego pacjenta, a także do jego płci, wieku oraz stylu życia. Warto zainwestować w taki jadłospis.

Więcej: https://rodzinazdrowia.pl/czy-dieta-bialkowa-ma-pozytywny-wplyw-na-zdrowie

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>